Niebanalne imiona dla naszych pupili

Gdy decydujemy się na zwierzę, na pupila który będzie członkiem naszej rodziny, najtrudniejsza decyzja została już podjęta – dokonaliśmy wyboru, postanowiliśmy zaopiekować się żywym stworzeniem i zapewnić mu godne życie. Ale pozostaje jeszcze jedna kwestia… imię; które jest ważną częścią, zarówno dla człowieka jak i zwierzęcia.

Kicia, Puszek czy Mruczek, są wręcz kultowymi imionami dla kotów, a Max czy Toffik dla psów. I oczywiście nie ma w tym nic złego gdy chcemy nazwać tak swojego pupila, jedynie powinniśmy zastanowić się czy chcemy postępować tak jak sporo część osób nawet z naszego otoczenia.

Wyobrazimy sobie sytuację w której nasza znajoma pokazuje nam zdjęcie swojego nowego króliczka, a jego imię pokrywa się z naszym labradorem. Niby nic złego, ale jednak coś tu nie gra.

Jak wybrać imię?

Nie dajecie sobie wmówić, że imię musi być dostosowane do gatunku zwierzęcia czy rasy. Jest to niezwykle irytującym stereotypem, gdy przypadkowa osoba lub ktoś w „Internecie” stwierdzi, że duży „groźne” wyglądający pies ma uroczę imię, które do niego nie pasuje, bo jego przydomek powinien budzić lęk np. Hades, ponieważ grecki bóg podziemi, kojarzy się z ciemnością, mrokiem i śmiercią… Niekoniecznie, oczywiście jeśli wybór takiego imienia jest waszą decyzją i stwierdziliście, że bardziej mroczne imię pasuje do waszego pupila, to wszystko jest okej, bo to wasza decyzja. Najistotniejsze jest żebyście nie dali zmanipulować się ogólnie przyjęty zasadom, przez niektóre osoby. Czyli opinie – w jak największym uproszczeniu; małe jest słodkie, a duże to bestia.

Jakie zasady?

Mimo wszystko powinnyśmy stosować pewne reguły, przy wyborze imienia. W szczególności dotyczy to zwierząt odpowiadających na komendy, bądź przynajmniej kiedy mamy nadzieję że na nie odpowie. Bo jeśli nazwiecie złotą rybę dwuczłonowym imieniem, to świetnie, ale z psem czy kotem lepiej wybrać krótkie i dźwięczne imię.

Gdzie szukać inspiracji?

To pytanie jest w zasadzie dość ogólne, bo odpowiedź na nie może brzmieć – wszędzie. Możemy nadać pupilowi imię, znanego superbohatera, postaci literackiej, czy imion wymyślonych przez pisarzy. I tu się zatrzymamy, imiona z książek (szczególnie w fantastyce), są oryginalne i wymyślone, więc dlaczego by tego nie spróbować. I tak, nie każdy jest pisarzem, ale wymyślenie imienia nie musi należeć do najtrudniejszych zadań, bo pisarze nie poświęcają na dobór imion miesięcy.

Ale jak to mówią łatwiej powiedzieć trudniej zrobić, więc o to przykłady

„Canis” – łacińska nazwa psa ; „Kaniś” – przykładowe imię naszego pupila.

„San” – rzeka przepływająca przez Polskę ; „Sanera” – przykładowe imię dla pupila.

Neosemantyzmy, neologizmy – język ofiaruje wiele możliwości, warto z nich korzystać przy wyborze imion dla pupili, a jeśli nie chcemy tworzyć czegoś własnego warto sięgnąć po mitologię, łacinę czy mniej znane powieści i wtedy na pewno każdy znajdzie coś odpowiednie dla siebie i oczywiście dla swojego pupila.