Fakty na temat legwanów
Legwany to grupa dużych jaszczurek występujących w południowym regionie umiarkowanym Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, w Indiach Zachodnich, na Galapagos i Fidżi. Występują w różnych kształtach i kolorach. Legwany żyją na ziemi, na skałach i na drzewach. Wiele legwanów nie jest rodzimych dla ich obecnego siedliska.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków jest legwan zielony, który jest zdecydowanie najczęstszym i najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem w obu Amerykach.
Legwany uwielbiają się opalać
Gdy temperatura spada poniżej 4 stopni, mięśnie jaszczurek zasadniczo się wyłączają i zapadają one w stan hibernacji. Nie zdarza się to często w ciepłych tropikach Ameryki Środkowej, ale w miejscach takich jak południowa Floryda, gdzie zostały wprowadzone przez ludzi, niesezonowo mroźna zima może spowodować, że dziesiątki tych łuskowatych stworzeń stracą przyczepność do gałęzi drzew i spadną na ziemię. Choć jest to dość niepokojący widok, upadek nie musi oznaczać pewnej śmierci. Większość legwanów nie odczuwa żadnych złych skutków upadku.
Naukowcy badający globalne ocieplenie interesują się tolerancją na zimno wykazywaną przez legwany i inne jaszczurki, szczególnie te, które nie są gatunkami rodzimymi. Naukowcy przewidują, że wraz ze zmianami klimatycznymi temperatury będą się ocieplać, ale oczekuje się również, że temperatury będą bardziej zmienne; dlatego ważne jest ustalenie, czy przetrwanie tych gatunków w chłodniejszych temperaturach jest wynikiem aklimatyzacji czy selekcji naturalnej.
Legwany są roślinożercami
Chociaż wiadomo, że niektóre z nich okazjonalnie żywią się owadami, większość legwanów spożywa dietę opartą na roślinach. W zależności od siedliska legwany jedzą wszystko, od owoców i zieleni liściastej po kwiaty i larwy morskie. Oprócz roślin, legwany skalne jedzą owady, ślimaki, kraby lądowe i padlinę. Pustynne legwany faworyzują dietę z liści; ale jedzą też kwiaty, pąki kwiatowe i okazjonalne owady. Legwany często są wybierane, jako zwierzęta domowe. Dowiedz się, jak się opiekować legwanem domowym.
Legwany mają trzecie oko
Legwany mają „oko”, które przypomina łuskę na czubku głowy. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych oczu legwana, 3 oko ma dość prostą fizjologię i potrafi jedynie wykrywać zmiany światła i ciemności oraz ruch sensoryczny. Ale jest to więcej niż wystarczające, aby pomóc legwanom uniknąć drapieżników, ponieważ ostrzega ono gady o wszelkich zbliżających się zagrożeniach.