Dlaczego koty lubią się wspinać na wysokie miejsca?

Większość kotów lubi wysokości. W rzeczywistości, koty mają tendencję do czucia się najbardziej komfortowo np.  na wysoko zawieszonej szafce, lub na górnej części sofy, gdzie mogą obserwować swoje otoczenie i zobaczyć, co dzieje się pod nimi bardziej bezpieczny sposób

W tym kocim zwyczaju ważną rolę odgrywa instynkt. Koty to ssaki wspinające się po drzewach, wywodzące się od Proailurus lemanensis, prehistorycznego drapieżnika żyjącego w Europie i Azji około 25 milionów lat temu, który jest uważany za pierwszego prawdziwego kota.

Kwestia instynktu

Pierwsze koty były myśliwymi i wiele z nich żyło w lasach tropikalnych. Ich pazury pozwalały im zręcznie się wspinać, przemykać przez gałęzie drzew lub wspinać się wysoko, by prześladować ofiary. Innymi słowy, wspinaczka miała dla nich wartość survivalową i stała się dla nich sposobem na życie. Jest to jeden z faktów na temat kotów, inne fakty poznasz tutaj.

Dzisiejsze koty wspinają się dla bezpieczeństwa, ale przede wszystkim dla zabawy. Wbiegają i schodzą z drzewa, wspinają się po firankach i meblach, a nawet po budynkach i ścianach, z taką samą sprawnością, jaką ich przodkowie wykazywali w lesie.

Elastyczny układ mięśniowo-szkieletowy kota daje kotu wyjątkową koordynację i równowagę, co pozwala mu wysoko skakać. Silne mięśnie tylnego ciała i grzbietu pozwalają mu skakać wysoko, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Kocie pazury są tak samo ważne dla chwytu, jak klamry i raki dla wspinacza.

Hierarchia kotów

Innym powodem, dla którego koty kochają wysokości, jest to, że podwyższona pozycja oznaczą wyższą hierarchię.  Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kotów jest więcej niż jeden. To właśnie wtedy szukanie wysokich miejsc pomaga im ustalić swoją rolę w gospodarstwie domowym. Podobnie jak ludzie, koty szukają sposobów, aby pokazać swoją pozycję, a wysokość jest jednym z głównych sposobów, aby to osiągnąć.

Dodatkowo, wysokość daje też kotu więcej przestrzeni, lub jej poczucie. W przeciwieństwie do psów, koty lubią spędzać czas w samotności, stronią od zgiełku i szukają schronienia w wysokich miejscach.