Jakie zwierzę wybrać do domu?

Posiadanie zwierzaka to marzenie wielu z nas. Jednak często nie wiemy na jakie zwierzę się zdecydować. Każde zwierzę jest inne, dlatego też powinniśmy wybrać to, które będzie dla nas odpowiednie. W wyborze powinniśmy się zastanowić nad tym ile czasu możemy poświęcić naszemu przyszłemu zwierzakowi. W przypadku wyboru gryzonia musimy brać pod uwagę dostępne miejsce w domu. W końcu gdzieś będziemy musieli postawić klatkę.

Jakie zwierzę wybrać?

Psy i koty to najczęściej wybierane zwierzęta domowe. Mówi się, że społeczeństwo dzieli się na osoby lubiące psy, a także te lubiące koty. Mówi się również to, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Dzieje się tak, ponieważ między ludźmi i psami może wytworzyć się szczególna więź. Oczywiście posiadanie psa wiąże się również z obowiązkiem wyprowadzania go na spacery. Dziennie powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi 3-4 spacery. Z kolei koty nie wymagają wyprowadzania ich na spacery. Są więc zatem idealne dla osób pracujących. Kot to zwierzę, które człowieka traktuje raczej z dystansem. Jeśli będzie chciał się z nami bawić, to sam do nas przyjdzie. Dodatkowo koty dużo lepiej znoszą samotność. Koszt utrzymania psa i kota jest podobny.

Gryzonie to popularne zwierzęta domowe. Często kupujemy chomika czy królika dziecku. W ten sposób dziecko może nauczyć się odpowiedzialności. W tym wypadku musimy liczyć się z tym, że zwierzę może szybko znudzić się dziecku. Wtedy to my będziemy się zajmować zwierzakiem. Chomiki są dobre do małych mieszkań, gdyż nie potrzebują dużej klatki. Najlepiej wybrać taką z pięterkami czy półkami, na które chomik będzie się wspinał. Szynszyle i koszatniczki również nie potrzebują dużej klatki, jednak musimy być ona wysoka. Wymiary w podstawie to minimum 60×40 centymetrów. Z kolei wysokość to minimum 80 cm. W takiej klatce możemy trzymać dwa szynszyle lub 2-3 koszatniczki. Świnki morskie to gryzonie, które wymagają dużej klatki. Dla jednej świnki jest to minimum 80 cm długości, a dla dwóch 100 cm. Lepiej jednak dla dwóch świnek wybrać klatkę o długości 120 cm. Królik to zajęczak, który często mylnie kojarzony jest z gryzoniami. Wymaga on dużej klatki dlatego też nie nadaje się do małych mieszkań. Dla jednego królika minimalna długość klatki to 100 cm, chociaż zaleca się większą. Dla dwóch królików odpowiednia długość to minimum 120 cm. Są to minimalne wymiary. Króliki to dość duże zwierzęta i potrzebują sporo miejsca. Nieco mniej popularne gryzonie to szczury, myszoskoczki, i myszy. One również lepiej czują się w wyższych klatkach, w których mają możliwość wspinania się. Wszystkie gryzonie, oprócz chomików są zwierzętami stadnymi. Oznacza to, że powinniśmy mieć przynajmniej dwa osobniki tej samej płci.

Terrarystyka w ostatnim czasie zyskuje na popularności w naszym kraju. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie pająka, węża, jaszczurki czy żółwia. Ma to związek z tym, że w ostatnim czasie powstało wiele hodowli. Dodatkowo w internecie pojawiło się wiele informacji na temat hodowli poszczególnych gatunków zwierząt. Zwierzęta do terrarium są dość drogie, a zwłaszcza te rzadszych odmian. Kupno terrarium z pełnym wyposażeniem to koszt kilkuset złotych. W przypadku większego terrarium koszt ten może wynieść nawet kilka tysięcy. Egzotyczne zwierzęta nie wymagają od nas dużo opieki. Wystarczy regularne karmienie i podawanie wody. Raz na jakiś czas musimy również zmienić podłoże w terrarium. Wiele zwierząt możemy również oswoić. Wymaga to jednak poświęcenia sporej ilości czasu.

Akwarystyka to hobby dla każdego. Możemy hodować rybki lub krewetki. Obserwacja kolorowych ryb czy krewetek to relaksujące zajęcie. Akwarium nie jest wymagające w utrzymaniu. Wystarczy raz na jakiś czas wymieniać część wody na świeżą. Raz lub dwa razy dziennie musimy także karmić rybki. Krewetki karmimy raz na 2-3 dni, gdyż skorupiaki te odżywiają się glonami, i liśćmi roślin akwariowych. Koszt założenia akwarium to kilkaset złotych. Jednak później wystarczy już tylko kupować pokarm, który jest dość tani.