Pchle sekrety – 10 faktów, których nie mówi się o pchłach.

Osiągają od jednego do dziesięciu milimetrów wzrostu, a Twoje zwierzęta ich nienawidzą. O czym mowa?
Tak – pchły potrafią zaleźć za skórę i to całkiem dosłownie.

Życie tych małych stawonogów bazuje na krwi żywicieli. Ale co tak naprawdę wiesz O swoim wrogu? Sprawdź, o ilu spośród tych dziesięciu ciekawostek nigdy nie słyszałeś!

  1. Badania z 2005 roku wykazały, że na świecie żyje niemal tysiąc podgatunków pcheł. To więcej niż zanotowana w ubiegłym roku liczba ras psów i kotów razem wzięta!
  2. Co do gatunków – w tym samym czasie ich liczba sięgała do dwóch tysięcy. Na całe szczęście w Polsce zaobserwowano około siedemdziesięciu.
  3. Cykl dojrzewania pchły mieści się w około trzech tygodniach. Wydłuża się jednak w obecności niskiej temperatury.
  4. Owad ten jest stałocieplny dlatego nie przeżyje nawet tygodnia w temperaturze utrzymującej się na poziomie dziesięciu stopni Celsjusza.
  5. Pchła potrafi złożyć jednorazowo od sześciuset do dwóch tysięcy jaj. Teraz już wiesz, dlaczego tak trudno jest się pozbyć tych insektów ze swojego domu.
  6. Wiemy już czym się żywi, ale ile tak naprawdę potrafi zjeść dorosła pchła? Około dwudziestu razy więcej niż sama waży.
  7. Larwa pchły (czyli niewykształcony osobnik) nie żeruje natomiast na żywicielu. Wystarczą jej [b]odchody starszych pobratymców lub dzieci innych pcheł.
  8. W nawiązaniu do ilości krwi, którą mogą pobrać dorosłe stawonogi, ich młodzi czy schorowani [b]żywiciele mogą przez nie zginąć.
  9. To, że jeden z gatunków nazywa się na przykład „pchła ludzka”, nie znaczy, że tylko ona atakuje człowieka. Równie dobrze zainteresować się Tobą może pchła psia, kocia, czy ta przenoszona przez szczury.
  10. Mimo swojej mikrej budowy, pchła może pokonać jednym skokiem odległość mierzącą dwieście razy więcej niż jej własna długość. Dla lepszego wyobrażenia – załóżmy, że ma ona jeden centymetr. Przeskoczy więc aż dwa metry. Gdybyś miał takie zdolności i około 160cm wzrostu, mógłbyś wskoczyć na budynek o wysokości nawet trzystu dwudziestu metrów!

Z jednej strony pchły potrafią więc być imponujące, jednak dla większości wciąż pozostaną tylko irytującymi szkodnikami.