Kardiomiopatia przerostowa u kota (HCM)

Choroba serca Twojego pupila to nie wyrok. Poznaj swojego przeciwnika, jeśli jest nim HCM i podejmij jak najszybsze leczenie!

Koty to zwierzęta, które instynktownie nie dają sygnałów, że w ich ciele dzieje się coś niepokojącego. Niegdyś dziko żyjący kot gdyby zdradził, że jest chory, byłby łatwiejszym kąskiem dla innego zwierzęcia. Czasem choroba serca wykryta zostaje podczas rutynowego badania, np. osłuchowego serca. Weterynarz słysząc wyraźne szmery, kieruje wówczas na dalszą diagnostykę. Gdy nasz kot przejawia symptomy choroby takie jak duszności, przyśpieszony oddech, oddech przez otwarty pyszczek lub apatia to należy szybko zgłosić się po pomoc.

Na HCM zapadają przede wszystkim koty rasowe m.in.; kot brytyjski, Maine Coon lub norweski leśny. Jednak kardiomiopatia występuje również wśród ras europejskich. Najczęściej wykrywana jest u młodych kotów między 1 a 5 rokiem życia. Zdarza się, że objawy niewydolności serca pojawiają się u starszego kota. Jedynym subtelnym objawem jest np. szybkie męczenie się podczas zabaw i spacerów lub utrata apetytu.

Czym jest kardiomiopatia przerostowa? Choroba polega na postępującym pogrubieniu ścian serca, najczęściej lewej komory i przegrody międzykomorowej. Ściany serca rozrastają się do wewnątrz lewej komory, co powoduje zwężenie jej światła. Taka komora nie jest w stanie pomieścić wystarczającej ilości krwi i wtłoczyć odpowiedniej ilości do naczyń obwodowych. Tym samym niewydolne serce nie jest w stanie zaopatrzyć komórek w odpowiednią ilość tlenu. Dodatkowo krew z lewej komory cofa się do lewego przedsionka, który ulega powiększeniu. Gdy ulega zbytniemu rozrostowi, krew w nim zaczyna wirować, co wiąże się z ryzykiem zatoru u kota. Przy HCM ryzyko zatoru jest wysokie, jednak nie u wszystkich zwierząt. Najczęściej objawia się on paraliżem tylnych łap, w wyniku zatkania tętnicy udowej.

Przy wykryciu choroby serca bardzo ważna jest szybka i dokładna diagnostyka. Powinniśmy w tym celu udać się do weterynarza kardiologa, który wykona badanie echokardiograficzne naszego czworonożnego przyjaciela. Badanie trwa około 10 minut i przypomina badanie USG. Kardiolog oceni stadium zaawansowania choroby (ACVIM), dokona pomiarów ścian serca i przepływów krwi. Oceni także ryzyko zatorowości i wdroży odpowiednie leczenie.

Typowym objawem, choć nie zawsze występującym przy HCM jest zbieranie się płynu na płucach (obrzęk płuc). Pojawiają się wspomniane już duszności. Płyn gromadzi się także w worku osierdziowym. Niewydolność serca podwyższa ryzyko obrzęków, dlatego jednym ze stosowanych leków jest furosemid. Jest to lek odwadniający, usuwający obrzęki. Należy pamiętać, że lek działa toksycznie na nerki. Jak tylko nastąpi poprawa, zaleca się drastyczne zmniejszenie dawki. Przy ostrej niewydolności serca jego podawanie jest kluczowe. Drugim lekiem moczopędnym stosowanym u kotów przy HCM jest torasemid (upCard). Jest to lek mniej szkodliwy dla funkcji nerek, o przedłużonym działaniu. Podstawową jednak grupą leków są betablokery np. atenolol. Leki betaadrenolityczne zwalniają czynność serca, zwiększają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania organizmu na tlen, tym samym odciążenie niewydolnego serca.

Pamiętajmy, by raz na jakiś czas sprawdzać parametry nerkowe tj. kreatyninę oraz mocznik. Leki moczopędne (diuretyki pętlowe) obciążają nerki. Dbajmy o to, by nasz kot miał stały dostęp do wody oraz urozmaicajmy dietę. Zwierzęta z HCM mają problem z apetytem- tracą go lub jest zmienny. Kluczowym elementem leczenia jest odżywianie. Wyniszczony niedożywieniem organizm, źle reaguje na leczenie. Dla wzmocnienia serca pupila możemy zakupić olej z łososia, bogaty w kwasy Omega oraz pamiętajmy o taurynie. To niezbędny składnik dla zdrowego serca Twojego kota. Niedobór tauryny, może powodować u kota lub psa kardiomiopatię rozstrzeniową. Możemy kontrolować liczbę oddechów na minutę. Najpełniejszy obraz przedstawia liczba oddechów w głębokim śnie. Jeśli wynosi ona około 18 do 30 maksymalnie, to jest bardzo dobrze. Rokowania są bardzo różne i zawsze ostrożne. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Podstawą sukcesu jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach po zastosowaniu betablokerów, przerost ścian serca potrafi się cofnąć. Koty wyczuwają nasze nastawienie i emocje, dlatego szczególnie teraz podczas choroby, potrzebują dużo spokoju oraz miłości.