Czy psy mogą płakać?

Oczy psa posiadają kanaliki łzowe, co oznacza, że zwierzęta te są w stanie naturalnie łzawić. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że czworonogi nie płaczą, by wyrażać swoje emocje. Psie łzy pełnią przede wszystkim funkcję ochronną i nawilżającą oka. Jeśli pojawia się ich dużo, może to oznaczać, że z narządem wzroku pupila dzieje się coś niedobrego.

Psy posiadają cały wachlarz możliwości wyrażania swoich emocji. Bardzo łatwo zauważyć, kiedy zwierzę jest przestraszone, radosne, nieszczęśliwe, kiedy mu coś dolega itd. Czworonogi wyraźnie informują o swoim samopoczuciu za pomocą postawy ciała (np. ułożenie ogona i uszu), czy głosu. I choć ich oczy mogą zalać się łzami, to w przeciwieństwie do ludzi, psy nie są w stanie płaczem zareagować na smutek czy wzruszenie. Jeśli pupil zaczyna nadmiernie łzawić, z dużą dozą prawdopodobieństwa jego narząd wzroku boryka się z mniej lub bardziej poważnym problemem natury zdrowotnej. W takiej sytuacji konieczna jest szybka reakcja. Zwłoka może bowiem doprowadzić do pogłębienia się niezidentyfikowanego schorzenia.

Uszkodzenia mechaniczne

Jak zostało wspomniane – łzy mają u psów za zadanie nawilżać gałkę oczną, oczyszczać ją i stanowić dla niej dodatkową warstwę ochronną. Bardzo często nadmierne łzawienie wynika z różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych narządu wzroku. Wystarczy, że pod powiekę dostaną się niewielkie drobinki kurzu lub pyłków, by kanaliki łzowe zostały pobudzone do intensywnej pracy. To samo dzieje się, gdy pies uderzy się w oko lub gdy w okolicach gałki utknie większych rozmiarów ciało obce. Szczególnie groźna jest ostatnia z przedstawionych sytuacji. Może ona doprowadzić bowiem do poważnego uszkodzenia oka, co w skrajnych przypadkach kończy się nawet utratą wzroku. Ciało obce powinno być więc możliwie szybko usunięte, najlepiej przez weterynarza. Niezbędne będzie też oczyszczenie rany. Uszkodzeniom mechanicznym narządu wzroku towarzyszy nie tylko nadmierne łzawienie. O tym, że pies mógł się nabawić jakiegoś urazu oka świadczą też takie objawy jak zaczerwienienie gałki, opuchlizna i drapanie pyska.

Choroby oczu

Łzawienie to też jeden z podstawowych objawów kilku najczęściej występujących u psów chorób oczu. Mowa tu m.in. o zapaleniu spojówek. Łatwo je zaobserwować chociażby ze względu na mokrą sierść wokół oczodołu. Do tego pod powieką pojawia się tzw. wysięk zapalny, a konsekwencją tego jest gromadzenie się tzw. śpiochów. Zapalenie spojówek objawia się też ciągłym mrużeniem oczu, obrzękiem, drapaniem się psa po pysku oraz zaczerwienieniem. Za chorobę odpowiadają wirusy (np. psi wirus nosówki), bywa że ma ona podłoże alergiczne, zapalenie może wywołać również uszkodzenie mechaniczne.

Psi płacz bywa też sygnałem o rozwijającej się jaskrze. To degeneracyjna choroba oka, która pod wpływem podwyższonego ciśnienia śródgałkowego doprowadza do całkowitej ślepoty. Innymi, częściej pojawiającymi symptomami są obrzęk rogówki, bolesność sygnalizowana chociażby poprzez ocieranie się psa o różne przedmioty i drapanie się w okolicach oczodołu, tzw. mętne oko, przekrwienie naczyń krwionośnych nadtwardówki, rozszerzona i nieruchoma źrenica oraz ogólne pogorszenie wzroku u psa (uwydatnione np. obijaniem się zwierzęcia o ściany). Jaskra to choroba bardzo groźna, wymagająca natychmiastowej konsultacji z weterynarzem (najlepiej psim okulistą) i możliwie najszybszego wdrożenia indywidualnego leczenia.

Łzawienie może też świadczyć o takich schorzeniach jak grudkowe zapalenie trzeciej powieki czy o entropium (zmiana polegająca na podwinięciu powieki).

Alergie

Oczy psa pokrywają się nadmiernie produkowanymi łzami również w wyniku reakcji alergicznych. Zdarza się, że zwierzę w taki właśnie sposób reaguje na niektóre substancje chemiczne, z jakimi może mieć styczność np. podczas swobodnego spaceru (chociażby opryski na polach). Psy miewają też alergie pokarmowe i wziewne. W niektórych przypadkach będą one objawiać się łzawieniem, zaczerwienieniem oka oraz kichaniem.

Kiedy psie łzy powinny zaniepokoić?

Przede wszystkim wtedy, gdy łzawienie jest długotrwałe i obfite. Często zdarza się, że oko musi samodzielnie oczyścić się z różnych mikrodrobinek i zwykle udaje się to osiągnąć właśnie za pomocą łez. Jeśli jednak właściciel pupila zauważy, że oczy są mocno zawilgocone, a do tego stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu inne objawy (np. te opisane w poprzednich punktach), wówczas należy zgłosić się po pomoc do weterynarza. Warto też zwrócić uwagę, czy łzawiący pies nie stał się apatyczny – to również może świadczyć o tym, że ze zdrowiem zwierzęcia dzieje się coś niedobrego i nie musi być to schorzenie bezpośrednio związane z oczami.

Pomoc merytoryczną przy powstawaniu artykułu zapewnił Psi Okulista – Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet Wrocław